Inzerce práce v gastronomii, hotelnictví, lázeňství a cestovním ruchu
    
    
     25. května 2018   |   06:46
Uživatel nepřihlášenPokročilé hledání 

Kuchařské školy mění socialistickou výuku

Milešovka - nejvyšší hora Českého Středohoří

Milešovka - nejvyšší hora Českého Středohoří

Nejvyšší horu Českého Středohoří Milešovku si pamatujeme ještě ze základní školy, její přesnou výšku (837 metrů), už asi ne. Tato vulkanickými procesy vzniklá znělcová homole však také drží několik zajímavých rekordů.

Je to největrnější hora v Česku, je na ní nejvíc bouřek a je prý odsud třetí nejhezčí výhled na světě.

Díky častým vichřicím a faktu, že úplné bezvětří na jejím vrcholu nastane průměrně pouze 8 dní v roce, si Milešovka vysloužila přívlastek největrnější hory u nás.

Ne náhodou se Milešovka německy nazývá "Donnersberg", což znamená hromová hora - nejvíce bouří u nás je totiž zaznamenáno právě tady.

Na Milešovce také najdeme nejstarší meteorologickou observatoř v České republice, která loni oslavila 100leté výročí vzniku.

O další primát však hora přišla - nejvzácnější evropská orchidea, česky nazývaná jazýček kozí, která byla na svazích Milešovky objevena teprve roku 1874, již zde bohužel neroste.

Už kvůli všem těmto rekordům rozhodně stojí za to se na vrchol Milešovky vypravit - čím však hora opravdu omráčí, to je panoramatický rozhled, který se z jejího vrcholu za dobré viditelnosti nabízí. Své okolí převyšuje o úctyhodných 350 metrů a nabízí tak ideální rozhledové místo. Při ideálních podmínkách se budete moci kochat nejenom krásami Českého Středohoří, ale uvidíte i Ještěd, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu a za mimořádných podmínek prý jsou vidět i špičky přes 300 km vzdálených Alp!

Pro cestu, jakou se lze dostat nahoru si většina návštěvníků volí pro výstup na vrchol červenou turistickou značku vedoucí z obce Bílka, vybrat si ale můžeme z dalších tří tras, neboť přes vrchol kromě červené přechází ještě modrá turistická značka.

Výlet můžeme zahájit také v obci Milešov (červená značka), v Černčicích nebo v Bílém Újezdě (modrá značka). Snadněji se na vrchol dostaneme ze severní a západní strany (z Bílky nebo Černčic), neboť tyto výchozí body leží ve vyšší nadmořské výšce než zbylé dva.

Ať už ale zvolíme jakoukoliv z variant, v závěru výstupu nás každopádně čeká stoupání hustým listnatým lesem, takže na výhled si opravdu musíme počkat až na vrchol. Ačkoliv svahy hory jsou tu opravdu strmé, díky dobře udržovaným cestám je chůze překvapivě příjemná. Les složený z bříz, lip, dubů, javorů a buků tu vyrůstá ve znělcové suti a pozoruhodné jsou na něm zejména pokroucené kořeny statných buků, které se jimi drží v kamenitém svahu. Výstup trvá v závislosti na zvolené trase a zdatnosti zhruba 30 min - 1 hodinu.


Doprava:
Pokud pojedete z Prahy, odbočíte ze silnice č. E55 dva kilometry před obcí Bořislav doleva směrem do obce Bílka. Obcí projedete až na úpatí Milešovky k dolní stanici nákladní lanovky. Tady necháte auto a po červené značce se vydáte nahoru.
Nejbližší železniční stanice leží v obci Bořislav (4,5 km), resp. Chotiměř (5km).

Provoz rozhledny:
celoročně otevřeno - od března do října v době 10.30-17.00, od listopadu do února v době 11.30-17.00.

Vstupné:
dospělí 10 Kč, rodinné 15 Kč, školní skupiny 3 Kč/dítě. Pro větší skupiny možnost vlastivědného výkladu, či prohlídky observatoře (po předchozí rezervaci).

Občerstvení:
o víkendech je na vrcholu otevřený kiosek s prodejem potravin, nápojů a suvenýrů.Komentáře, dotazy a připomínky nám můžete zaslat kontaktním formulářem.
Uživatelské jméno 
Heslo 


Zaregistrovat se
Zapomenuté heslo
 
 
Odborná spolupráce
GASTRO & HOTEL
GASTRO Plus
C.O.T.
 

TOPlist