Inzerce práce v gastronomii, hotelnictví, lázeňství a cestovním ruchu
    
    
     22. května 2018   |   19:11
Uživatel nepřihlášenPokročilé hledání 

Kuchařské školy mění socialistickou výuku

Jak uspět u výběrového řízení

Jak uspět u výběrového řízeníJakých chyb se dopouštějí uchazeči o zaměstnání v oboru hotelnictví, na co si dát pozor a jak u pohovoru zaujmout? V rozhovoru pro časopis Gastro & Hotel odpovídá personální ředitelka CPI Hotels Ing. Anna Kulíková.

Jaké dělají uchazeči o práci při pohovoru chyby?

Je otázka, co je chybou, protože každá ze stran má své představy a pohovor slouží právě k tomu, aby si je vzájemně ujasnili. Myslím si, že nemá smysl učit se odpovědi předem zpaměti podle nějakého článku nebo knihy a předvádět se pouze během výběrového řízení, ale je nutné zaměřit se na vlastní přístup k práci a schopnost identifikovat se s organizací, ve které se o práci ucházím. Je potřeba pochopit zaměstnavatele a vedení organizace, že nemůžou dělat věc tak, jak bychom si my představovali, což často uchazeči o práci zmiňují jako důvod odchodu z předchozího zaměstnání.

Jak by měl vypadat životopis, který vás zaujme tak, že kandidáta pozvete k pohovoru?

To je téma, které bývá obsahem samostatných publikací, nicméně dá se to také říci velice stručně: měl by být přehledný, stručný, pravdivý, absolutně bezchybný, prostý nevhodných fotografií a komentářů. Během své praxe jsem již viděla tisíce životopisů a přiznám se, že si životopis nejprve prohlédnu z hlediska celkového vizuálního dojmu a již podle toho odhaduji osobnost uchazeče. Pak jej teprve čtu.

Je dobré vkládat do životopisu fotografie?

Ano, je to dobré, ale stále se divím, jaké fotografie jsou uchazeči schopní zaslat, zvláště mladší generace. Přitom na toto téma již toho bylo tolik řečeno. Mladí muži se asi domnívají, že fotografií v plavkách na pláži či z dovolené v Dubaji, oslní personalistu a dívky pravděpodobně doufají, že se jejich fotka nějakou cestou dostane do modelingové agentury. Někdy zarazí detaily na pozadí fotografie nebo růžové papuče tvaru králíka u slečny pózující ve společenských šatech.

O jaké lidi je v současnosti největší zájem a jakých je nedostatek?

Jednoznačně je to schopný personál ve střední manažerské linii. V našem oboru jsou to pozice jako F&B manager, front office manager, housekeeping manager apod. Primárně se tyto pozice obsazují z vnitřních zdrojů v rámci kariérního růstu, problém je však v tom, že tito lidé mají problém s přechodem - řekněme z břehu zaměstnanců na břeh managementu. V praxi to znamená změnu myšlení a přístupu k práci. Jednoduše řečeno, přestat nadávat na to, jak je vše špatně a začít motivovat a vést lidi. Ti, kteří to nechápou, se diví, že už pracují x let na jedné pozici. Někteří zase nezvládnou tým, se kterým předtím pracovali na stejné úrovni řízení, což opravdu není jednoduché.

Jak tedy u výběrového řízení uspět?

Za zásadní věc pokládám zjistit si předem informace o společnosti, u které se ucházím o pracovní místo. Zatímco obecně stačí základní informace, které se dají většinou získat na webu společnosti, uchází-li se někdo o manažerskou pozici, měl by již mít přehled nejen o společnosti samotné, ale také např. o konkurenci. Pokud přidá ještě nějakou další zajímavou informaci, jako například aktuální mediální zprávu či zmíní návštěvu podniku jako host, má velké šance, že jeho příprava bude oceněna. Ovšem osvědčený recept, jak uspět u výběrového řízení, asi nemůže nikdo předem dát, protože vždy záleží na jednotlivých osobnostech, které se spolu setkají. To, co vyhovuje jednomu, nemusí se líbit druhému. Vedoucí pracovníci, majitelé firem nebo personalisté, ačkoliv by měli být maximálně objektivní, jsou také jenom lidé. Já doporučuji být upřímný, přiměřeně skromný, ochotný a pozitivně naladěný. A neříkat, že něco nejde, ale přemýšlet, jak to udělat.

Autor: Hotel & Gastro 12/2013
Komentáře, dotazy a připomínky nám můžete zaslat kontaktním formulářem.
Uživatelské jméno 
Heslo 


Zaregistrovat se
Zapomenuté heslo
 
 
Odborná spolupráce
GASTRO & HOTEL
GASTRO Plus
C.O.T.
 

TOPlist