Inzerce práce v gastronomii, hotelnictví, lázeňství a cestovním ruchu
    
    
     25. května 2018   |   06:45
Uživatel nepřihlášenPokročilé hledání 

Kuchařské školy mění socialistickou výuku

Navštivte hrad Kost

Navštivte hrad Kost
Navštivte hrad Kost

Navštivte jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů u nás.
Hrad Kost, jehož jméno má vyjadřovat jeho pevnost a tím i nedobytnost, byl postaven ve stylu vrcholné gotiky v údolí na pískovcové skále nedaleko od Sobotky.

Hrad založil pravděpodobně Beneš z Vartemberka před rokem 1349. Tehdy byla údolí kolem hradu zaplavena močály, na jejichž místě byly později vybudovány tři rybníky, z nichž do současnosti se dochoval Bílý a Černý rybník. Rybníky byly vytvořeny čistě strategicky, protože pokud by se otevřely jejich hráze, celé údolí by se zatopilo a hrad by se stal zcela nedostupným a nedobytným. Nejpevnější částí hradu se stala Bílá věž s nepravidelným čtyřhranným půdorysem, k dalším původním stavbám patří např. Starý palác, Černá věž s místností pro kaplana a kaplí Panny Marie.

Nedlouho po svém založení, roku 1370, se hrad dočkal velké přestavby, vedené Petrem z Vartemberka. Poté se ve vlastnictví Kosti vystřídaly dva významné rody, Zajícové z Házmburka a po nich od roku 1497 Šelmberkové, kteří zde vystavěli Šelmberský palác.

V první polovině 16. století, za působení Bíberštejnů byla provedena renesanční přestavba, vyrostla jižní část dnešního hradu, velká černá kuchyně či pivovar. Další majitel Albrecht z Valdštejna přemýšlel o rozsáhlé přestavbě Kosti na zámek opevněný tak, aby mohl sloužit i jako pevnost. Albrecht však své dílo pouze započal, byla postavena sala terrena, ale jeho plány vzaly za své roku 1634, kdy byl zavražděn v Chebu. Po jeho tragické smrti přišla na hrad císařská armáda a z neopatrnosti služebnictva hraběte Colloreda Kost vyhořela.

Od velkého ohně v roce 1635 přestala být Kost trvale obývána, což nijak nesvědčilo jejímu stavu. Další majitelé, Lobkovicové, jej prodali roku 1637 Heřmanovi Černínovi z Chudenic. Jeho manželka Sylvie dosáhla zrušení císařského nařízení zbořit Kost, která by podle názoru císařského dvora mohla sloužit jako opěrný bod pro nepřítele. Na konci 17. století přestavěli Černínové z Chudenic palác hradu na sýpku a zbytek hradu využívali jen omezeně.

V průběhu dalších staletí objekt chátral, některé části se zbořily a hrad vyhořel. Opravy se dočkal až po II. světové válce.

V současnosti je areál hradu v majetku Kinských a při jeho prohlídce se můžeme obdivovat nejen pozoruhodnému tvaru Bílé věže, jejíž čtyři rohy máme možnost spatřit z jednoho místa pod hradem naráz, ale i vnitřnímu vybavení, např. rodovým sbírkám, historickým zbraním či renesanční černé kuchyni v Bíberštejnském paláci.

Od hradu se můžeme vydat malebným údolím Plakánku, lemovaným skalními stěnami a plným řady dalších přírodních zajímavostí včetně ojedinělých druhů rostlin, až do nedaleké Sobotky a k zámečku Humprecht. V blízkosti hradu se rozkládá i pohádkově vypadající ves Vesec, která je dokonalým souborem roubených chalup.

Prohlídka hradu:Prohlídka hradu je rozdělena do dvou okruhů:

1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů.
2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18.století.

Doba prohlídek 50 minut.

Návštěvní doba:

duben: sobota, neděle, svátky: 9:00-11:30, 13:00-15:30
květen, červen: denně kromě pondělí: 9:00-11:30, 13:00-16:30
červenec, srpen: denně: 8:00-18:00
září: denně kromě pondělí: 9:00-11:30, 13:00-16:30
říjen: sobota, neděle, svátky: 9:00-11:30, 13:00-15:30

Vstupné rok 2006:

I. Okruh
Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč

II. Okruh
Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč

I. + II. Okruh (zvýhodněné)
Plné vstupné...............150 Kč
Zlevněné vstupné.......70 Kč

Prohlídka mimo návštěvní dobu.............................150 Kč
Zlevněné.....................70 Kč

Prohlídka s cizojazyčným výkladem s příplatkem - 70 Kč

Zlevněné vstupné platí pro děti, studenty, invalidy a důchodce. Děti do 6-ti let zdarmaKomentáře, dotazy a připomínky nám můžete zaslat kontaktním formulářem.
Uživatelské jméno 
Heslo 


Zaregistrovat se
Zapomenuté heslo
 
 
Odborná spolupráce
GASTRO & HOTEL
GASTRO Plus
C.O.T.
 

TOPlist